FaceBookYouTube
Logo PLSLogo KamanLogo Vieira Cafe

Aktualności

POMORSKIE PARTNEREM XIII KAMAN WORLDVOLLEY MALBORK 2023

Samorząd Województwa Pomorskiego Partnerem XIII Kaman WorldVolley Masters & Amateur Championship Malbork 15-17.09.2023.

 

POMORSKIE to dobry kurs do uzdrowisk i kurortów nad Morzem Bałtyckim, ale także do wielu interesujących zabytków, na czele z Zamkiem Krzyżackim w Malborku, wpisanym na listę UNESCO, do atrakcji przyrodniczych z dwoma parkami narodowymi Słowińskim i Bory Tucholskie oraz kulturowo-historycznych ze stolicą regionu w Gdańsku, które wraz z Gdynią i Sopotem tworzą aglomerację zwaną Trójmiastem.

 

To najbardziej na północ wysunięte województwo w Polsce zaprasza nie tylko na nadbałtyckie plaże. 1/3 powierzchni całego województwa zajmują bowiem tereny zielone, w tym dwa parki narodowe oraz 9 parków krajobrazowych i 127 rezerwatów przyrody. Pasjonatów historii i zabytków zachwyci stolica województwa, Gdańsk z Głównym Miastem i Długim Pobrzeżem oraz „miasto z morza” – Gdynia. Amatorzy kąpieli słonecznych i wypoczynku chętnie odbędą przechadzkę po słynnym molo w Sopocie.

 

Muzeum Zamkowe w Malborku to dawna stolica Państwa Zakonu Krzyżackiego gdzie odkryjemy tajemnice Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Pałacu Wielkich Mistrzów.

 

W samym sercu Kaszub, w stóp najwyższego wzniesienia Pomorza – góry Wieżycy, iście magiczną atmosferą emanuje Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, kojarzone z Domem do Góry Nogami.

 

Nie każdy wie, że jeden z egzemplarzy najstarszej drukowanej księgi świata znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. To XV-w tzw. Biblia Gutenberga, czyli kompletne wydanie Pisma Świętego.

 

Biały Spichlerz w Słupsku to obiekt stanowiący jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w mieście. Biały Spichlerz należy do kompleksu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, którego główną siedzibą jest Zamek Książąt Pomorskich.

 

Przeszło 40-metrowe wydmy na Mierzei Łebskiej między morzem a jeziorem Łebsko poruszają się z prędkością kilku metrów rocznie. Można je obejrzeć na szlaku turystycznym w Słowińskim Parku Narodowym, Światowym Rezerwacie Biosfery UNESCO.

Park Narodowy Bory Tucholskie jest największym z 10 polskich rezerwatów biosfery UNESCO. 

 

Warto odkryć miejsca związane z Bursztynowym Szlakiem. Zwłaszcza Gdańsk – światową stolicę Bursztynu oraz Pruszcz Gdański z rekonstrukcją Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich. Twierdza krzyżacka Zamek Gniew zaprasza. Kwidzyn zachęca do odwiedzenia Krypty Wielkich Mistrzów krzyżackich w katedrze św. Jana. Puck urzeka swoim klimatem.

Na Półwyspie Helskim również czeka wiele atrakcji turystycznych i historycznych. 

I to nie wszystko.

 

POMORSKIE.

 

 

Strony internetowe - odee.pl